Sosyal Medyada Mikro Etki İle Makro Dönüşüm


Son zamanlarda mikro etki yaratma terimi tekrardan çok popüler hale geldi. Etkili pazarlamanın olgunlaşması ile pazarlamacılar kampanyalarını tasarlarken klout puanları ötesinde kavramları benimsemeye çoktan başladılar. Uzmanlar bunu dijital dünyada "etkili sosyal güçlendirme" diye adlandırıyor.
Mikro etki yaratma da bu kavramlardan biri oluyor. Mikro etki yaratmanın içeriğine geçmeden önce bu endüstride mikro etkiyi oluşturan kişinin, yani "etkilemecinin" ne satacağı, pazarlamacının işini veya hizmetini haklı çıkarmak için ne yol izleyeceği veya blogunda ne gibi bir etki yaratması gerektiği kontrollü bir şekilde "taze fikirler" ile harmanlanmalıdır.
Peki bu mikro etki nedir? Mikro etkileyici kime denir?
Son yıllarda, mikro etki yaratanların sosyal medya hesaplarında büyük takipçi kitleleri olan makro takipçili kişilere göre daha isabetli nişan alan "sosyal şöhretler" olduğunu farkediyoruz. Başka bir isimle " mikro influencer'lar"!
Bu kişilere mikro influencer demekte gayet mantıklı üstelik. Makro "çok büyük ölçek" anlamına gelirken, mikro "çok küçük" anlamına gelir. Bu da şu demek oluyor makro takipçili kişilerin ( makro nüfuslu ) büyük miktarda sosyal takipçileri varken mikro etkide kalan kişilerin nispeten az sayıda sosyal takipçileri mevcuttur.
Bu bağlamda, mikro etki sahibi sosyal medyada daha küçük ancak daha katılımcı bir takipçi tabanına sahip olarak bunu daha iletken olarak kullanır. Teori; bir marka, ürününü yada hizmetini önermek için daha küçük ancak daha katılımcı bir kitleye sahip "mikro etkileyici" ile tanıtımını yaparsa, daha fazla insanın ilgisini çekme olasılığı daha yüksektir. Çünkü makro takipçili hesapların takipçileri ile olan etkileşimi yine makro nüfus nedeni ile daha azdır. Burada biz sosyal uzmanlarının çok sevdiği bir Takumi çalışmasını paylaşabiliriz;                        
                          

                                    

500.000 instagram kullanıcısı arasında ki takipçi oranının etkileşim ile ters korelasyona sahip olduğunu ortaya koyan bir araştırma; izleyiciler ne kadar büyük olursa izledikleri kişiyle meşğuliyetleri daha az oluyor.Bunun gibi bulgular ile, daha küçük sosyal medya izleyicilerinin mikro etkilenenler olarak mesajı daha hızlı aldığını söyleyebiliriz. Ayrıca dünyada bu teoriyi segmentte ederek etiketlemeyi şöyle uzatabiliriz; Ünlüler, Makro Etkileşimciler, Orta Etkileyiciler ve Mikro Etkiyeciler. 
Ürün ve hizmete bağlı olarak doğru anahtarı seçmek ise iyi bir pazarlamacıya düşüyor doğrusu :) 


Yorumlar

Popüler Yayınlar