B2B Şirketlerin 2017'de Dijital Dünyadaki Pazarlama Trendleri


B2B müşterilerinin %37'si satın alma kararı vermeden önce online araştırma ile sektörel bilgiler topluyor.

Dijital dünyada B2B marka iletişimi, sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmalar için pazarlama planının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. ABD'de ClearPoint şirketinin yaptığı araştırmaya göre; 

- B2B firmalarının %81'nin sosyal medya hesapları var.
- B2B firmalarının %75'i Twitter kullanıyor.
- Yatırımcıların ve müşterilerin %93'ü bütün şirketlerin sosyal medya hesapları olması gerektiğini düşünüyor. 
- 10 müşterilerinden 9'u satın almaya karar verdiğinde sosyal medya üzerinden de araştırma yapıyor. 
- Müşterilerin %93'ü araştırmaya Google üzerinden başlıyor.
- Her 10 müşteriden 6'sı Google'da günde 3'ten fazla arama yapıyor.

Otomotiv, Sağlık, Savunma ve Gıda gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketler, sosyal ağları çeşitli stratejik hedeflere ulaşmak için kullanıyor. 2017’de firmaların öncelikli dijital pazarlama hedefleri ise şu şekilde;


- %87 Marka bilinirliği 
- %74 Potansiyel müşterilere ulaşma
- %71 Yeni müşteri edinme
- %68 Kanaat oluşturma
- %64 Hedef kitleyi büyütmek
- %57 Müşteri sadakati 
- %57 Web sitesi trafiği 
- %47 Doğru içerik yönetimi 
- %48 Satış 

Bu veriler ışığında dijital B2B pazarlamasını en iyi kullanan şirketler arasında Lockheed Martin harika bir örnek. Savunma sanayii devi, kurumsal kimliğini ve marka mesajlarını tüm dijital ağlarda tutarlılıkla yansıtmış. Sosyal mecralarda geniş bir takipçi kitlesi oluşturarak faaliyet alanları ve sosyal sorumluluk projelerini hiç olmadığı kadar etkili anlatarak hedef kitlesiyle güven ilişkisini güçlendirmeyi başarmış.


Bir başka sektör devi Maersk Line 2011’de yeni bir içerik pazarlama stratejisi ile kısa sürede milyonlarca kullanıcıyı sosyal medya hesaplarında topladı. Facebook’u genel kitle iletişimi, Twitter’ı kurumsal haberler ve LinkedIn’i B2B iletişimi için kullanan Maersk Line sektörde sosyal mecraları en iyi kullanan şirketler arasında yer alıyor.


2017’de etkili bir B2B pazarlama stratejisi için 7 öneri

1. İçerik Pazarlama 
B2B şirketlerinin uzun yıllardır kullandığı ve en çok tercih ettiği pazarlama şekli içerik pazarlası 2017 yılında da pazarlamada en üstte yer alacak ancak bazı farklar ile; 2017 yılında doğru içerik dengesi, sıklığı, kalitesi, içerik pazarlamasının yatırım geri dönüşünün ölçümlenmesi ve hedeflenen sonuca dönüştürülmesi daha da önemli olacak. 

2. Pazarlama Otomasyonu
Marketing automation yani pazarlama otomasyonu araçları, e-posta ve sosyal medya pazarlama, potansiyel müşteri takibi ve raporlama gibi faaliyetleri, bir takvime ve önceden belirlenen kurallara bağlı olarak, otomatik gerçekleştirmenize yardımcı olan araçlardır.

3. Web sitelerinin kişiselleştirilmesi 
2017’de pazarlama otomasyonu çerçevesinde kişiselleştirilmiş web siteleri büyük harflerle yazılacak. Gerçek zamanlı en çok ziyaret edilen ürünler, yeni gelen ürünlerin gösterimi, bakılan ürünlerle ilgili ürünler gibi “akıllı” yönlendirmeler önem kazanacak.

4. Kanal entegrasyonu
Dijital kanalların sayısının çoğalmasıyla birlikte markalar da pazarlama stratejilerini çok kanallı pazarlama üzerine kurmaya başladı. Çok kanallı pazarlamada “her kanalda var olmak değil; her kanalda etkin olmak” kuralı geçerli olacak.  


5. Account - Based Marketing 
Account-Based Marketing ABM, yüksek değere sahip müşterileri hedefleyip daha yüksek performans elde etme çerçevesinde işleyen, kazanç sağlanacak müşterileri seçme ve onlara odaklanma stratejisidir bunu doğru konumlandıran firmalar 2017'de daha hızlı geri dönüş toplayacaktır. 

6. Sosyal Medya 
En etkili sosyal ağlara odaklanma konusu, B2B markaların stratejileri için oldukça önemli. B2B işletmeler için 2016 yılında LinkedIn ve Twitter’ın en iyi sonuç verdiğini, YouTube ve SlideShare kanallarının da etkili olduğunu görmüştük. 2017 de bu trend devam ederken işin içine sanal gerçeklik yarışının da gireceğini unutmayarak strateji belirlemek gerekli.

7. Mobil Pazarlama 
Mobil, business to business pazarlamacılar için son yıllardaki en önemli trendlerin başında geliyor. Mobil pazarlama, geçtiğimiz yıllarda responsive ile trend konumundayken Google’ın mobil aramaları listelemek için yeni indeksleme yöntemi sunması ile 2017'de yeniden trend oluyor. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar