Sosyal Medya Takipçilerinizi Arttırmak ve Satış Yapmak İçin 6 İstatistik


Günümüzde sosyal medya pazarlama ile geri dönüşler elde etmek için hedef kitlenizin neleri sevdiğini ve beğendiğini bilmeniz gerekir. İnsanların neden markanızla iletişime girdiğini keşfettiğinizde, doğru mesajı doğru zamanda hedef kitlenize iletmek üzere pazarlama stratejinizi geliştirebilirsiniz. 

1.000 aşkın çalışması ile tanıdığımız Sprout Social yeni çalışması ile sosyal medya stratejinizi geliştirmeye yardımcı olabilecek bazı ilginç istatistikleri ortaya çıkardı. Bende bunlardan en önemli olanları sizler için derledim. Keyifli okumalar :)

İnsanların %73'ü ürün veya hizmetle ilgilendiği için aktif olarak markaları takip ediyor

Çoğu kişi esas olarak, arkadaşlarıyla ve ailesiyle bağlantı kurmak için sosyal medya kullanıyor olsa da veriler, ilgilendikleri markalarla bağlantı kurmaya çok açık olduklarını gösteriyor.
İnsanların markanıza olan eğilimini sunduğunuz değer ile görebilirsiniz, büyük olasılıkla sizinle iş yapmak isteyen bir topluluğu çekeceksiniz.


İnsanların %46'sı çok fazla tanıtım mesajı yayınlayan bir markanın üyeliğinden/takibinden çıkıyor 

İnsanlar sosyal medyada ilgilendikleri markaları izlemeye karar verdikten sonra marka tarafından çok fazla satış mesajı yayınlanırsa, insanlar bu durumdan rahatsız olarak yayını kaldırıyor yada takibi bırakıyor. 

İçerik stratejiniz, bilgilendirici, eğlenceli ve eğitsel içeriğin bir karışımı olmalıdır. Böyle bir içerikle promosyon yaptığınızda takipçileriniz olumlu tepkiler ve dönüşler verecektir.

Bir marka komik olmaya çalışınca insanların %32'si rahatsız oluyor

Bugün sosyal medyada biraz zekâ ve mizah harika, ancak markalar komik olmak için çok çalıştıklarında can sıkıcı bir hal alıyorlar.

Tamam, eğlenceli gözlemler yapmaktan çekinmeyin veya markanıza uyduğunda sizde komik paylaşımlarda bulunun ancak markanızla komik olmak için çok uğraşırsanız yorumlarda muhtemelen tepki görürsünüz.


İnsanların %75'i sosyal medyada gördükleri bir şeyleri satın alıyor 

Sosyal medya ürünlerinizi satabilir ancak süper gücü bu değildir. Sosyal medyanın asıl süper gücü farkındalık yaratmasıdır.

İnsanların bir çoğu yeni markaları keşfetmeyi sever ve sosyal medyada gördükleri içeriğe dayalı olarak satın alma kararları verirler. (Bunu aklınızda tutun:)

Kullanıcıların % 61'i  2 ila 4 kez birşeyleri gördükten sonra satın alma işlemi gerçekleştiriyor 

Popüler düşünce insanların sosyal medyada bir şeyi görür görmez satın aldığı şeklinde. Ancak çok az kullanıcı birşeyi tek sefer gördüğünde satın alma işlemi yapıyor. Satın alma işlemi için kullanıcının 2-4 kez ürün yada hizmetle alakalı birşeyler görmesi gerektiğidir. 

Sosyal medya ile satışları artırmaya çalışırken tutarlılık anahtardır. İçeriğinizi yayınlardaki, canlı yayınlama ve keşfete yükseltme yoluyla canlı tutun.

Sosyal olarak markaları izleyenlerin % 58'nin daha fazla satın alma olasılığı vardır

Siz ve size benzer markaları sosyal olarak takip eden ve izleyen insanların satın alma olasılığı markaları takip etmeyen insanlara göre %58 daha fazladır. İlk hedefiniz bu insanlar olmalıdır. Kapsamlı bir sosyal medya stratejisi sayesinde sizde, markanızla iletişimde olan bir topluluk oluşturabilir ve bu topluluğu büyütebilirsiniz. 

Yorumlar

  1. Merhabalar,
    Son dönemde internetten satış yapmanın en basit yolu Instagram vb gibi sosyal medya üzerinden satış yapmak diyebilirim. Burada en önemli konu müşteriye güven verebilmek. Güven vermek için de yapmanız gereken şey BDDK lisansına sahip bir ödeme aracısı ve bunun üzerinde çalışan basit bir platform ile ürünlerinizi listeleyerek satışlarınızı gerçekleştirmektir. BDDK lisanslı bir ödeme aracısını kullanmak için de şirket olmanız zorunludur, böylece hem siz vergi tarafında hukuki olarak rahat hissediyor olacaksınız, hem de müşterileriniz herhangi bir olumsuz durumda muhatap olacağı bir şirket bulacağını anlayarak daha kolay karar verecektir. Bizde Zebrapos olarak böyle satış yapmak isteyen kişilere, ödeme aracısı üzerinde çalışan, ürünlerin kolayca listeyebilecekleri ve satışarını gerçekleştirebileceği bir ürün sunmaktayız. Ürünümüz ile ilgili detaylı bilgiye http://zebrapos.com/zebsocial.html adresinden ulaşabilir ve hali hazırda sistemimizi kullanan müşterilerimizi inceleyebilirsiniz.
    Herkese iyi çalışmalar dilerim.
    Selamlar,

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar