Nedir Bu "Markalı İçerik Etiketleme"?


Günlerdir Instagram'da ve Facebook'ta sürekli karşımıza çıkan "Markalı İçerik Etiketleme" konusuna bir açıklama getirmek istedim. Şimdiden söyleyelim bu konu Kim Kardashian gibi ünlülerin, fenomenlerin  ilerde bu sosyal ağlardan kazanç sağlarken çatır çatır vergisini ödetecek cinsten :) neyse ki şimdilik zorunlu değil o nedenle yaşasın yemek paylaştım para kazandım demeye devam edebiliriz sevgili influencerlar :)) Neyse konumuza gelelim;

Milyonlarca işletme Instagram kullanıyor. Yaptıkları reklamlar, sponsorlu paylaşımlar, mikro ya da makro nüfuslu hesaplarla birlikte olan tanıtımları ile de platformda ki içeriğin önemli bir kısmını oluşturuyorlar.
Instagram’da bunun fazlasıyla farkında olduğu için verdiği hizmeti daha da iyi hale getirecek adımlar atıyor. Platform ağustos ayında da markalı hikayeler ve yayınları etiketlemek ile ilgili yeni kurallar ve araçları yayınladı. ‘’Branded Content Tagging – Markalı İçerik Etiketleme’’ de bunlardan bir tanesi. Ve tam olarak da yukarıda bahsettiğimiz, markaların mikro ya da makro nüfuslu hesaplarla birlikte yaptıkları paylaşımların etkilerini ve geri dönüşlerini analitik olarak görmeyi sağlıyor.
Kısaca açıklayacak olursak reklamverenler, birlikte çalıştıkları influencers (etkileyiciler) üzerinden reklamlarının hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığını daha rahat kontrol edebilecekler. Diğer bir avantajı ise instagram kullanıcılarının karşılaştıkları postların reklam olup olmadığını anlamaları ile ilgili sağlanacak olan şeffaflık.
Influencer, bir Volvo XC90 ile fotoğraf çektirmek için ödeme aldığında, paylaşımın üst kısmında ‘’Paid Partnership with Volvocarusa’’ yani ‘’Volvocarusa ile Ücretli Ortaklık’’ yazısı yazacak. Ya da influencer hangi marka ile ortak bir iş yaptıysa o markanın instagram hesabının adı yazacak. Şimdilik zorunlu olmayan markalı içerik etiketlemeyi, standart post ve hikaye post paylaşımlarında kullanmak mümkün.


Yorumlar

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar