Facebook Görsel Tabanlı Aramayı Test Ediyor


Facebook, ilgili ürünler için görsel tabanlı arama sisteminin testlerine devam ediyor. 
Herkesin farkında olduğu üzere Facebook, kısa ömürlü içerik furyasında kitlesini kaybetmemek için Snapchat’in temel özelliklerini pervasızca kopyalamıştı. (bknz. Stories) 
Tabi Facebook’un sadece Snapchat’in özelliklerini kopyaladığını söylemek yanlış olur. Slack, LinkedIn ve Houseparty’ye benzer özellikleri de kendi bünyesine ekledi. Tabi ki Facebook, herkesten daha fazla kapasiteye ve daha fazla veriye sahip. Bunun için rakiplerine meydan okuyarak hemen her yeni özelliği kendi çatısı altına toplamasına pekte şaşırmıyoruz. 
Şimdi de Pinterest’in en sevilen özelliği olan uygulama içi görsel arama özelliğinin bir benzerinin (hakkını yemeyelim daha gelişmişinin) üzerinde çalıştığını görüyoruz. 


Bir kesim Facebook kullanıcısı ile test edilen yeni özellik ile, Facebook’un Marketplace’taki nesneleri bir resim yoluyla arayabilmeyi sağladığını görüyoruz. Pinterest’in görsel arama döneminin başlaması ile aylık aramaların %60 arttığını düşünürsek Facebook oldukça mantıklı bir harekette yapmış oluyor. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar